Pravidla a předpisy pro koloběžkáře
Ačkoliv to možná mnozí uživatelé koloběžek neví, i pro ně jsou platné určité předpisy, které je třeba dodržovat. A vzhledem k tomu, že probírat se paragrafy, které se toho týkají, nepatří mezi nejzáživnější činnosti, připravili jsme přehled základních psaných i nepsaných pravidel, jejichž dodržování povede k bezpečnější jízdě.
Používejte ochranné prvky
Riziko pádu či kolize hrozí i sebeopatrnějším jezdcům. Proto je záhodno se chránit co nejvíce to jde, abyste případně zamezili vážným a nepříjemným zraněním. Z toho důvodu doporučujeme nosit helmu. Ta dokonce do dosažení dospělosti patří mezi povinnou výbavu každého koloběžkáře, ovšem uklízet do skříně byste ji neměli ani po osmnáctých narozeninách. V případě pádu a úderu do hlavy vám totiž může právě tato ochranná pomůcka zachránit život. Nosit se dají jak cyklistické helmy, tak speciální, určené přímo pro jízdu na koloběžce.
Mezi další prvky, které mohou pomoci k bezpečnější jízdě, patří například i brýle, které brání kontaktu oka s letícím hmyzem, nebo rukavice či chrániče, díky nimž se vyhnete nepříjemným odřeninám poté, co vás přemůže gravitace.
Buďte vidět
Neméně klíčové je pak používání různých prvků pro zvýšení vaší viditelnosti na pozemní komunikaci. Ideální je nosit reflexní vestu, neboť ta odráží světlo aut až do vzdálenosti 200 metrů. Mezi další doplňky, které pomohou tomu, aby vás řidiči ve tmě nepřehlédli, se řadí například reflexní náramky, které si můžete jak zapnout okolo ruky, tak například pověsit na batoh nebo určitou část oblečení.
Respektujte povinnou výbavu
Podobně jako kola nebo auta, i koloběžky musí splňovat určitá kritéria k tomu, aby byly způsobilé k používání v silničním provozu. Mezi taková patří:
- Dvě funkční a na sobě nezávislé brzdy (přední a zadní)
- Přední odrazka bílé barvy, situovaná pod řídítky
- Zadní odrazka červené barvy (může být např. připevněna na helmě či na batohu)
- Zaoblené hrany rukojetí řídítek
- Zaslepené volné konce řídítek, ideálně gumovými rukojeťmi
Používejte cyklostezky
Mnozí mají jízdu na koloběžce spojenou s dětským radostným dranděním po sídlišti. Faktem ale zůstává, že v zákonech ČR je tento dopravní prostředek považován prakticky za to samé, co jízdní kolo. To tedy znamená, že valná většina pravidel, kterými se musí řídit cyklisté, platí i pro koloběžkáře.
Ježdění po chodníku se například povoluje jen dětem do věku 10 let. Všichni, kdo do této kategorie nespadají, jsou tak povinni chovat se přesně jako kolaři. To znamená pohybovat se po normální pozemní komunikaci s povinností používat pruhy pro cyklisty nebo cyklostezky, kdykoliv se daná možnost naskytne. Do prostoru pro pěší pak můžete vstoupit jen v případě, že koloběžku vedete vedle sebe.