Na co si dát pozor na koloběžce
Koloběžky se v posledních letech dočkaly masového rozšíření i mezi starší generace. Přinášejí totiž jednoduchý a i značně zábavný způsob, jak se přemístit z bodu A do bodu B. Mnozí lidé ale úplně přesně neví, co si při používání tohoto dopravního prostředku počít, čeho se vyvarovat a podobně. Pokud do této skupiny patříte, neváhejte a začtěte se do následujících řádků.
Co dělat před cestou?
Předtím, než vyjedete, je rozhodně žádoucí se podívat, kudy plánovaná trasa vede, a připravit se tak na případná úskalí. Pokud je to možné, hodí se vyhýbat se komunikacím s hustým automobilovým provozem. Neméně důležité je si uvědomit, že jízda na chodníku se neřadí mezi ideální. Pokud to jen trošku jde, využívejte tedy cyklostezky, cyklopruhy a obecně se chovejte spíše jako cyklista.
Velmi zásadní je také vyhnout se konzumaci alkoholu před jízdou. Ačkoliv můžeme občas zaslechnout, že jedno pivo před jízdou přece neublíží, statistiky ukazují, že opak je pravdou. Ačkoliv se statistiky přímo netýkají koloběžkářů, ale cyklistů, jsou více než vypovídající; při skoro třetině nehod, které byly v loňském roce zaviněny cyklistou, byl v krvi dotyčného nalezen alkohol.
Předvídání a ohleduplnost
V provozu je obecně žádoucí předpokládat, že ostatní účastníci mohou udělat chybu, přičemž jízda na koloběžce se neřadí mezi výjimky. Proto je potřeba nevjíždět do křižovatky bez rozhlédnutí, ani když se nacházíte na hlavní silnici, a necestovat ve vysoké rychlosti, pokud se třeba chystáte zatočit někam, kam není zrovna vidět. Při odbočování se pak doporučuje paží signalizovat vaše úmysly, podobně, jako například na bicyklu.
Sledovat, co se děje v okolí
Stav českých vozovek je téma, které média rozebírají prakticky neustále. Nejen případným nerovnostem, ale i poklopům, kanálům nebo příčným prahům je vhodné se vyhnout – pokud tím tedy neohrozíte kolemjdoucí či kolemjedoucí. Při jízdě po pozemní komunikaci musí koloběžkář dodržovat bezpečný odstup od všemožných překážek. Mezi zapeklité situace se řadí například objíždění zaparkovaného automobilu u krajnice – vystupující řidič totiž může dveřmi vyblokovat dráhu pro koloběžku, což pak vede ke karambolu nepříjemnému pro obě zúčastněné strany.
Co se týče styku s vozidly větších rozměrů jako například s nákladními automobily či autobusy, je nutné počítat s mrtvým úhlem. Při odbočování či vyjíždění ze zastávky vás totiž nemusí řidič vůbec vidět. V podobných okamžicích se soustřeďte hlavně na opatrnost a trpělivost – lepší počkat než dané vozidlo riskantně objíždět.
Jak na jízdu ve skupině?
Při přesunu většího počtu lidí na koloběžce naráz je třeba se řadit za sebe, což je tedy obdobný princip jako v případě jízdních kol. Pokud je skupina jezdců příliš početná, hodí se rozdělit ji na několik menších.