Jak se vyvarovat nejčastějších úrazů na koloběžce
Ačkoliv koloběžky přináší jak efektivní způsob dopravy, tak možnost se skvěle zabavit, jízda na nich je spojena i s určitými riziky. Než se tedy vydáte do provozu, přečtěte si, jak se těch největších nebezpečí vyvarovat.
Úrazy hlavy
Ačkoliv pády z koloběžky obvykle nebývají tak nebezpečné jako ty z bicyklu, je i u nich velice důležité umět si neublížit. I pokud se ale naučíte sletět k zemi tak, aby to mělo co nejmenší následky, je ve vašem nejepším zájmu nosit přilbu. Ta poskytuje velice důležitou ochranu proti vážným zraněním, která by jinak mohla mít i fatální následky.
Úrazy rukou
Vzhledem k našim instinktům, které nám při pádu na zem velí natáhnout před sebe ruce, jsou naše horní končetiny v ohrožení i při používání koloběžek. Pochopitelně se nevyvarujete různých odřenin dlaní, přičemž dost často to odnesou i zápěstí. Mezi jejich méně vážná zranění patří například různá podvrtnutí, naneštěstí však hrozí i zlomeniny. Riziko úrazu můžete snížit používáním chráničů zápěstí, ale pozor i na zranění např. v oblasti lokte či přilehlých kostí.
Úrazy kotníků a kolen
Co se týče kolen, nejčastějšími zraněními jsou jen různé pohmožděniny, modřiny nebo odřeniny, která se dají relativně jednoduše léčit po domácku. Navíc se jim dá celkem snadno předcházet díky používání chráničů. V případě nešikovných pádů si ale můžete poranit vazy jak v koleni, tak v kotníku, přičemž takové úrazy vyžadují lékařské ošetření a v nejhorších případech i operační zákrok. V případě velmi častého koloběžkování pak hrozí zánět šlach v kotníku, který se léčí klidovým režimem a nošením ortézy.