Co při jízdě na koloběžce neopomenout?

Ač se to tak některým možná nejeví, i jízda na koloběžce přináší určitá rizika. Pro ochranu vašeho zdraví je tedy pochopitelně vhodné jim předcházet. Následující řádky vám napoví, jak pravděpodobnost úrazu minimalizovat.

Co dělat před jízdou?

Ještě než se vydáte brázdit ulice města, hodí se podívat se, v jakém stavu se vaše koloběžka nachází. Jako první zkontrolujte stav pneumatik, a to jak jejich nahuštění, tak uchycení. To druhé nabývá zvláštní důležitosti hlavně, pokud koloběžku často převážíte rozloženou. Následně si seřiďte řídítka tak, aby se dostaly do ideální výšky. Jako poslední přichází na řadu kontrola brzd. Pokud nemáte potřebné nářadí či znalosti pro jejich opravu, nezoufejte –⁠ odborníci v cykloservisu vám rádi pomohou.

Přilba

Povinnost nosit helmu na koloběžce sice platí v ČR pouze pro jedince mladší 18 let, žádný jezdec by ale v zájmu svého zdraví neměl vyjet bez ní. Při jízdě z kopce totiž nezřídka překročíte rychlost 50 km/h. Případný pád a úraz hlavy by tedy dost možná mohl mít fatální následky. Přilbu můžete používat jak cyklistickou, tak speciální freestylovou. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nejdůležitější je správná velikost a to, zda-li vám helma na hlavě správně sedí.

Brýle

Ač mohou brýle na první pohled vypadat jako příslušenství pro závodníky, ani běžný koloběžkář by neměl podceňovat jejich přínos. Brání totiž hmyzu vletět do oblasti očí, což by jinak ve vysoké rychlosti způsobilo nepříjemné komplikace. Opomíjeny by neměly být i z toho důvodu, že poskytují ochranu před slunečními paprsky.

Rukavice

Vzhledem k faktu, že valná většina karambolů na koloběžce končí pádem na ruce, jejich ochrana by měla být prioritou pro každého uživatele koloběžek. Rukavice totiž zamezí nepříjemným odřeninám a spáleninám. Kromě toho díky tlumení otřesů předního kola činí vaši jízdu pohodlnější.

Reflexní prvky

Být viděn je důležité pro všechny účastníky silničního provozu, koloběžkáře nevyjímaje. Hlavně při zhoršených světelných podmínkách mohou mít totiž reflexní prvky rozhodující úlohu při ochraně života. Mezi doplňky, které si můžete pořídit, patří pásky na ruce a nohy, speciální oblečení s reflexními proužky nebo případně reflexní vesta.

Osvětlení

Stejně důležité, jako být viděn, je na koloběžce i dobře vidět. Osvětlení se postará o obojí. Přední světlo se po zakoupení jednoduše připevní na řídítka a ve velké tmě lze při jízdě použít i čelovku na helmě. Zadní světlo je tvrdším oříškem, jelikož ze zadní vidlice se dá omylem skopnout. Nejčastěji se proto doporučuje umístit jej taktéž na helmu, případně na batoh nebo na jinou část oblečení, kterou lze spatřit zezadu.

Povinná výbava kloběžky

Na závěr je také žádoucí shrnout, bez čeho se svojí koloběžkou do provozu jednoduše vyjet ani nesmíte. Každý stroj musí mít dvě funkční a na sobě nezávislé brzdy –⁠ jednu pro každé kolo. Také jsou vyžadovány minimálně odrazky (za lepší variantu se ale považují výše zmíněná světla). Na přední straně pod řídítky musí být umístěna bílá odrazka či světlo, na jakémkoliv místě viditelném zezadu (na helmě, batohu či oblečené) pak musí být odrazka červené barvy. Hrany rukojetí řídítek je nutno nechat zaoblit, aby se předešlo zraněním, a volné konce té samé části koloběžky by měly být zaslepené. Pro tento účel je vhodné použít gumovou rukojeť.

Další články